Łuszczyca: co każdy z nas powinien o niej wiedzieć?

Jest jedną z tych chorób skóry, które negatywnie wpływają i na nasz wygląd, i na nasz komfort psychiczny. Łuszczyca to uciążliwa przypadłość, która sprawia wiele problemów. Co warto wiedzieć na temat tej choroby skóry? W jaki sposób można z nią walczyć?

Jak objawia się łuszczyca skóry?


Objawy łuszczycy są dość charakterystyczne, zatem z rozpoznaniem tej choroby skóry nikt z nas nie powinien mieć większych problemów. Pojawienie się ognisk zgrubiałego naskórka, obecność suchych i srebrzystych łusek na skórze – oto objawy, które są typowymi dolegliwościami wśród osób borykających się z łuszczycą. Są to objawy, których ignorować nie można. Dlaczego? Bo jeśli leczenie nie zostanie podjęte w porę, zmiany chorobowe mogą zaatakować nie tylko skórę, ale i stawy.

Jak rozwija się łuszczyca skóry?


Łuszczyca skóry zazwyczaj rozwija się powoli, a jednym z pierwszych jej symptomów jest pojawienie się na skórze czerwonobrunatnych grudek zapalnych. Z czasem zaczynają się one złuszczać, a na skórze chorego pojawiać zaczynają się łuski. Wszystkim tym zmianom towarzyszy uciążliwy świąd oraz bolesne pęknięcia. Łuszczyca skóry może zaatakować każdą partię skóry, choć choroba ta ma swe ulubione miejsca. Obszarami skóry, które szczególnie mocno są narażone na atak łuszczycy, są zatem okolice łokci i kolan, skóra głowy i twarzy, dolna część pleców oraz dłonie. Czasem łuszczyca może atakować również narządy płciowe oraz paznokcie, choć do takich sytuacji dochodzi dość rzadko. W poważniejszych przypadkach (mniej więcej u około 15% pacjentów) zmiany chorobowe atakują nie tylko skórę, ale i stawy. W tym przypadku dodatkowym problemem staje się sztywnienie stawów oraz rozwój bolesnego stanu zapalnego stawów. Łuszczyca skóry jest chorobą o charakterze przewlekłym, a jej leczenie wymaga cierpliwości i wytrwałości. Sytuacji pacjentów nie poprawia fakt, iż jest to choroba przebiegająca falowo, dla której typowym problemem są okresy znacznej poprawy, przeplatane z okresami, z których dolegliwości związane z łuszczycą gwałtownie się zaostrzają. Nawracające ataki choroby sprawiają, że pacjenci walczący z tą chorobą muszą się borykać nie tylko z problemami skórnymi, ale i ze sporym obciążeniem psychicznych. W jaki sposób można walczyć z tą uciążliwą chorobą?

Domowe metody w walce z łuszczycą skóry


Choć medycyna jest nauką dynamicznie rozwijającą się, leczenie łuszczycy skóry wciąż sprawia sporo problemów. Na szczęście nie brak środków, dzięki którym można coraz skuteczniej łagodzić dolegliwości związane z tą chorobą. Wiele takich metod to metody domowe, wciąż cieszące się dużą popularnością wśród pacjentów. Ulgę może przynieść m. in. natłuszczanie skóry olejami roślinnymi oraz mineralnymi, ulgę może też przynieść korzystanie z tych szamponów, w których znajdują się pochodne smoły węglowej. Ulgę osłabionej przez chorobę skórze mogą też przynieść kąpiele z takimi dodatkami, jak sól morska oraz płatki owsiane.

Współczesna medycyna a łuszczyca: z jakich metod leczenia można skorzystać?


Profesjonalne leczenie skóry zaatakowanej przez łuszczycę może przybierać różne formy. W leczeniu miejscowym wykorzystywane są te kremy, w których znajduje się diflorazon. Dobre efekty może też przynieść korzystanie z tych maści, które – dzięki zawartości syntetycznej witaminy D – są w stanie skutecznie hamować produkcję komórek naskórka. W leczeniu łuszczycy mogą być też stosowane preparaty złuszczające, wśród których największą popularnością cieszy się otrzymywany z witaminy A kwas retinojowy. W walce ze stanem zapalnym może pomóc fototerapia, z kolei w najpoważniejszych przypadkach pomocne okazują się leki blokujące podział komórek. Niestety, ich stosowanie może wiązać się ze skutkami ubocznymi, w związku z czym korzystanie z nich wymaga częstszych konsultacji z lekarzem.

Łuszczyca skóry to uciążliwa przypadłość, której nie można ignorować. Ponieważ jest to choroba o charakterze przewlekłym, której leczenie wymaga ogromnej wytrwałości, wielu pacjentów musi dodatkowo korzystać z pomocy psychologów. Niestety, mimo licznych badań, medycyna nie zna ani metod skutecznego leczenia tej choroby, brak też wiedzy na temat tego, w jaki sposób można chronić się przed tą chorobą. Efekt? Pacjenci dotknięci łuszczycą skóry mogą jedynie korzystać z tych metod leczenia, które łagodzą dolegliwości, muszą też nauczyć się żyć z tak uciążliwą chorobą.