Gorączka reumatyczna: co warto o niej wiedzieć?

Gorączka reumatyczna jest poważnym zagrożeniem dla naszego życia, zatem pierwszych jej symptomów nie można lekceważyć. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości?

Gorączka reumatyczna w pigułce


Czym jest gorączka reumatyczna? Niczym innym, jak powikłaniem po infekcji górnych dróg oddechowych, wywołanej przez paciorkowce. Choroba ta może prowadzić do poważnych konsekwencji, co skutkuje uszkodzeniem wielu organów oraz takimi problemami, jak wędrujące zapalenie stawów, zapalenie serca czy dolegliwości związane z nieprawidłową pracą centralnego układu nerwowego.

Jakie objawy mogą świadczyć o początkach problemów?


W przypadku gorączki reumatycznej kwestią bardzo ważną staje się pojęcie w porę odpowiedniego leczenia. By tak się mogło stać, trzeba w porę rozpoznać symptomy choroby. Jakie objawy powinny zatem wzbudzić nasze zaniepokojenie? Gorączka, wysypka oraz pojawienie się niewielkich guzków pod skórą – oto ogólne symptomy, które powinny każdego z nas skłonić do możliwie jak najszybszej wizyty u lekarza. Bóle kolan oraz ich obrzęki to sygnał świadczący o początkach problemów ze stawami, z kolei niekontrolowane ruchy oraz miny mogą świadczyć o tym, iż doszło do uszkodzenia centralnego układu nerwowego. W przypadku gorączki reumatycznej zagrożone jest tez serce, w przypadku którego niebezpiecznymi objawami są bóle w klatce piersiowej.

Gorączka reumatyczna kontra współczesna medycyna


Im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym lepiej dla pacjentów, którym przyszło się zmierzyć z gorączką reumatyczną. Co może im zaoferować współczesna medycyna? Podstawą kuracji jest tu odpoczynek oraz stosowanie leków, których wybór uzależniony jest od objawów oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W chwili, gdy głównym problemem okazuje się łagodne zapalenie stawów, wystarczającym rozwiązaniem okazuje się podawanie kodeiny. Gorzej wygląda sytuacja w przypadku tych pacjentów, u których gorączka reumatyczna doprowadziła do rozwoju ostrego zapalenia mięśnia sercowego. W takim przypadku niezbędne staje się sięganie po kortykosterydy. W trudnej sytuacji są też ci pacjenci, którzy borykają się z pląsawicą. Dla nich ratunkiem mogą się okazać barbituralny oraz leki na uspokojenie, dzięki którym możliwe stanie się zminimalizowanie problemów związanych z gwałtownymi i niekontrolowanymi ruchami.

One thought on “Gorączka reumatyczna: co warto o niej wiedzieć?

  1. W przypadku gorączki reumatycznej trzeba podjąć bezzwłoczne leczenie. Im szybciej się zaczniecie leczyć, tym łatwiejsze będzie przezwyciężenie dolegliwości.

Comments are closed.