3 soki roślinne i ich właściwości lecznicze

Chociaż główną funkcją soków jest przyczynianie się do odżywiania i rozwoju rośliny, odgrywają one również ważną rolę jako pokarm dla zwierząt i lek dla ludzi. Które z nich są najbardziej popularne? Spójrzmy.

Sok z brzozy

Sok z brzozy pozyskuje się z drzew z rodzaju Betula wczesną wiosną. Zazwyczaj spożywany jest samodzielnie, ale wykorzystywany jest również do produkcji miodów pitnych, syropów, piwa i wina. W jego składzie znajdują się sole mineralne, glukoza i fruktoza. Dostarcza głównie manganu, magnezu, wapnia i cynku.

Zwraca się uwagę na jego właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, przypisywane w dużej mierze zawartości betuliny. Jak wskazuje przegląd w European Journal of Pharmaceutical Sciences, który znaleźliśmy w renomowanym portalu https://naturalcare.pl/, ten związek roślinny jest przekształcany w organizmie w kwas betulinowy, z którego czerpie swoje właściwości farmakologiczne.

Sok sosnowy

Sok sosnowy to lepki płyn składający się z wody, soli mineralnych, cukrów i polifenoli. W procesie fotosyntezy u sosny powstają węglowodany, które są przekształcane w skrobię, a następnie w cukier.

Cukier ten łączy się z płynami sokowymi, w wyniku czego powstaje „przetworzony sok”, który może być również nazywany żywicą lub smołą. Jego naturalną funkcją jest ochrona sosny i przyczynianie się do jej zdrowego rozwoju. Pomaga też oszczędzać energię w upalne dni. Jeśli chodzi o zastosowania lecznicze, substancja ta jest stosowana jako adiuwant w leczeniu powierzchownych ran, oparzeń i problemów skórnych. Nie należy jednak stosować jej bezpośrednio, lecz w zawierających ją maściach lub kremach.

Inne możliwe zastosowania obejmują:

  • Żylaki.
  • Bóle stawów.
  • Dyskomfort mięśniowy.

Sok z papai

Kiedy papaja jest zielona, wydziela mleczny sok o lepkiej konsystencji, który charakteryzuje się stężeniem enzymów, takich jak papaina i chymopapaina. Substancje te często kojarzone są z korzyściami leczniczymi.

Przegląd opublikowany w International Journal of Food Properties podaje, że sok jest stosowany jako środek łagodzący niestrawność, infekcje pasożytnicze, biegunkę, hemoroidy i koklusz. Jest również przydatny zewnętrznie do łagodzenia oparzeń i odparzeń. Jego bezpieczną formą spożywania lub stosowania są suplementy lub maści, które zawierają go wśród swoich składników.Powód? Spożycie go bezpośrednio z zielonej papai może spowodować podrażnienie i uszkodzenie przełyku.