Ból kręgosłupa? Sprawdź, skąd się bierze!

Dokucza ci ból kręgosłupa i chcesz podjąć skuteczną walkę z tym problemem? Jeśli tak, musisz zacząć od ustalenia przyczyny problemu.

Ból kręgosłupa – jak go rozpoznać?


Ból kręgosłupa to częsty problem, który może negatywnie wpłynąć na jakość życia każdego z nas. Spędzasz sporo czasu w pozycji siedzącej? Brakuje ci aktywności fizycznej? Jeśli tak, ryzyko, że dopadnie cię ból pleców znacznie się zwiększa. Ból taki atakuje w linii pionowej, przy czym może się pojawić zarówno w rejonie szyi, jak i lędźwi.

Dlaczego boli kręgosłup?


Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na stan kręgosłupa. Mogą być to kontuzje i urazy, jednak najczęściej za ból odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Przyczyną bólu mogą być też stany zapalne oraz dolegliwości związane ze stawami. Bardzo częstą przyczyną problemów z bólem kręgosłupa jest dyskopatia, na którą szczególne narażone są osoby spędzające sporo czasu w pozycji siedzącej, głównie przy komputerze. Inne problemy, które pojawiają się bardzo często, to postrzał (lumbago) związany z nadwyrężeniem kręgosłupa, oraz rwa kulszowa, czyli nacisk na nerw kulszowy, za pojawienie którego odpowiada uwypuklenie jądra miażdżystego. Nie możemy też zapominać o osteoporozie, czyli osłabieniu kości, którego objawem jest nie tylko większa skłonność do złamań, ale i silny ból.
Bardzo często za problemy z kręgosłupem odpowiada nasz styl życia. Brak aktywności fizycznej, wielogodzinna praca za biurkiem oraz nadwaga – oto czynniki, które w znacznym stopniu wpływają na stan naszego kręgosłupa i przyczyniają się do jego osłabienia.

Ból kręgosłupa kontra medycyna


Jakie leczenie bólu kręgosłupa może przynieść najlepsze efekty? Jaką terapię może podjąć lekarz? Wszystko zależy od tego, jakie czynniki są odpowiedzialne za pojawienie się bólu kręgosłupa oraz od rozmiaru szkód wyrządzonych przez chorobę. W wielu przypadkach problem można rozwiązać za pomocą maści dostępnych w aptece oraz dobrze dobranych leków przeciwbólowych. Czasem niezbędna okazuje się operacja, jednak najczęściej w walce z bólem kręgosłupa pomaga fizjoterapia. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń pod czujnym okiem specjalisty może przynieść wspaniałe efekty i pomóc ci w szybkim odzyskaniu dobrej formy.

Bezcenna profilaktyka i jej podstawowe zasady


Nie trzeba wiele, by znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów z kręgosłupem. Na czym polega profilaktyka? Przede wszystkim na trosce o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz częstszym spędzaniu czasu w aktywny sposób. Pamiętaj też, że utrzymywanie prawidłowej pozycji cała jest sprawą bardzo ważną, unikaj zatem takich błędów, jak garbienie się. Zadbaj też o dietę. Im częściej będą się w niej pojawiały produkty mogące wzmacniać kości, tym lepiej dla ciebie i twojego kręgosłupa.

Zdrowy kręgosłup to cenny skarb, o który warto w porę zadbać. Im prędzej zaczniesz przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki, tym większa szansa, że unikniesz wielu przykrych dolegliwości.

One thought on “Ból kręgosłupa? Sprawdź, skąd się bierze!

  1. Ból kręgosłupa wychodzi po latach. Młoda osoba dźwiga ciężary niezdrową dla ciała techniką i jest to zdradliwe, bo ból często nie pojawia się kolejnego dnia.

Comments are closed.