Jak wyjechać do nadmorskiego uzdrowiska bez skierowania w ramach NFZ?

Katalog chorób cywilizacyjnych ulega ciągle zmianom – przy czym zmiany te mają charakter dopisywania najbardziej uciążliwych dla ludzi XXI wieku chorób. Jeszcze dwadzieścia pięć lat temu była to „garstka” schorzeń – obecnie jest ich wiele. Na listę chorób cywilizacyjnych trafiły między innymi otyłość i depresja. Prócz tej bijącej na alarm listy jest jeszcze wiele innych schorzeń, jest wiele innych, które o ile nie zagrażają całym społeczeństwom, to są niebezpieczne dla jednostek. Choroby te nie dość że obniżają jakość życia, to jeszcze jemu zagrażają. Choroby główne mogą wywoływać choroby współistniejące. W Polsce wiele mówi się o chorobach. Cała medycyna konwencjonalna opiera się na leczeniu chorób. Do lekarza idzie się przy pojawieniu się schorzenia. Prawie nikt nie chodzi do przychodni by porozmawiać o profilaktyce zdrowotnej. Zdecydowanie mniejszy koszt ponosi się przy profilaktyce, niestety jest ona nadal traktowana po macoszemu.

Czas na leczenie uzdrowiskowe

W Polsce ludzie płacą każdego miesiąca składki zdrowotne – mają one charakter obowiązkowy i są z góry narzucone przez państwo. Unikają ich wyłącznie osoby, które z różnych względów żyją „poza systemem” lub chwilowo są w niedyspozycji finansowej. Bywa, że ludzie latami nie wykorzystują wpłaconych składek, ale jak zachodzi potrzeba skorzystania chociażby z wyjazdu do sanatorium, to muszą czekać dwa – trzy lata na swój turnus. Przy pojawieniu się uciążliwych dla człowieka objawów, chociażby takich jak skołatane nerwy czy przemęczenie lub jakakolwiek fiksacja fizyczna, czas działa na niekorzyść – jeśli nie pohamuje się objawów w stosownym czasie, mogą one się nasilić i wywołać chorobę, zazwyczaj przewlekłą. Dlatego też nie ma co czekać na łaskę NFZ – po prostu samodzielnie trzeba sobie zafundować uzdrowisko.

Morze Bałtyckie a niezależny pobyt w uzdrowisku

Nadmorska baza noclegowa dysponuje wspaniałą ofertą pobytową w sezonie lub poza sezonem, kiedy jest zdecydowanie taniej. Noclegi nad morzem to szansa na wypoczynek połączony ze szczególną troską o zdrowie. Nadmorskie miejscowości to zazwyczaj uzdrowiska wyspecjalizowane w leczeniu wielu chorób. Sam klimat działa zbawiennie na stan zdrowia człowieka. Do tego można wykupić zabiegi w sanatoriach, bez skierowania lekarskiego lub skorzystać z takowych w ośrodkach SPA.

Plaża zaprasza wszystkich

Jeśli chodzi o pobyt nad morzem, to główną atrakcją dla wczasowiczów jest plaża – zazwyczaj w jej pobliżu znajdują się lasy iglaste z dominacją sosen, wydających z siebie olejki eteryczne, których wdychanie oczyszcza drogi oddechowe. Energia Bałtyku sama w sobie leczy, przywracając ludziom siłę do dalszego działania lub utraconą radość życia.