Dziurawiec zwyczajny – naturalny sposób na depresję. Na co pomaga i jak go bezpiecznie stosować?

Świadome osoby, które starają się żyć w zgodzie z naturą, często korzystają z dobrodziejstw przyrody. Zanim sięgną po leki, starają się poprawić swoje zdrowie i samopoczucie przy pomocy wyciągów i naparów roślinnych. Jednym z wartościowych ziół, docenianym już w starożytności i od wieków stosowanym w medycynie naturalnej, jest dziurawiec zwyczajny – Hypericum perforatum. W krajach anglojęzycznych znany jest głównie pod nazwą ziele Świętego Jana. Ta pożyteczna roślina wykazuje wiele cennych właściwości, które można wykorzystać przy samoleczeniu. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, aby bezpiecznie korzystać z herbaty ziołowej z dziurawca.

Dziurawiec zwyczajny – co to za roślina?

Ta niepozorna roślinka często porasta łąki i bezdroża Polski. W naszym kraju natknąć się można na kilka jej gatunków, ale medycyna naturalna najlepiej zna i ceni sobie dziurawiec zwyczajny. Jego nazwa pochodzi od prześwitujących otworków w liściach, które doskonale rzucają się w oczy gdy, przygląda się tej roślinie pod światło. To jednak nie są dziury, ale zbiorniki wypełnione olejkiem, w którym kryje się wiele pożytecznych substancji. W lecznictwie używa się liści, kwiatów, i łodyg rośliny, wytwarzając z nich napary, wyciągi, nalewki i maści. Najczęściej w domowej kuracji stosuje się herbatę ziołową z dziurawca zwyczajnego.

Na co pomaga herbata z dziurawca?

Medycyna naturalna szczególnie docenia to polne zioło z uwagi na jego właściwości przeciwdepresyjne, uspokajające i wspomagające sen. Korzystają z niego osoby z lekką depresją, nerwicami, przeżywające stres i cierpiące na bezsenność. Warto wypróbować napar z dziurawca, aby wzmocnić swój układ nerwowy, zwłaszcza gdy pojawia się problem nerwobólu.

Ziele dziurawca zwyczajnego doskonale sprawdza się również przy problemach z trawieniem. Tradycyjnie stosuje się je przy problemach z przejedzeniem, biegunkach, wymiotach, nieżytach żołądka, problemach z wątrobą i woreczkiem żółciowym oraz w kamicy moczowej. Herbata z dziurawca poprawia również apetyt i łagodzi wzdęcia. Zażywana podczas menopauzy przynosi paniom ulgę w uciążliwych objawach związanych ze zmianami hormonalnymi.

Przy zadrapaniach i podrażnieniach warto również zastosować herbatę z dziurawca na skórę, gdyż przyspieszy on gojenie i złagodzi swędzenie. Wpływ naparu przynosi ulgę choremu również w przypadkach bielactwa oraz łuszczycy.

Czy istnieją objawy uboczne i przeciwwskazania do terapii dziurawcem?

Niestety, herbata ziołowa z Hypericum wykazuje także pewne objawy niepożądane. Jej działanie zwiększa wrażliwość skóry na działanie słońca, dlatego w trakcie kuracji dziurawcem trzeba unikać bezpośrednich promieni słonecznych, aby nie narazić się na dotkliwe poparzenia skóry. Absolutnie nie wolno korzystać z solarium podczas terapii Hypericum!

Z uwagi na swój wpływ na układ hormonalny, napar z dziurawca wchodzi w interakcje z niektórymi lekami. Najlepiej więc nie stosować jej w trakcie kuracji hormonalnej, lekami przeciw HIV i padaczce, chemioterapii lub terapii antydepresantami, gdyż ziele może wzmocnić lub osłabić ich działanie na organizm. Szczególnie zagrożenie dla użytkownika stwarza połączenie preparatu z dziurawca z lekami zawierającymi substancje z klasy inhibitorów MAO. Herbatki z Hypericum nie powinny również zażywać kobiety w ciąży oraz karmiące.

Hypericum perforatum stanowi cenny naturalny surowiec zielarski. Herbata z dziurawca pomaga przy licznych dolegliwościach hormonalnych, układu nerwowego i trawiennego. Podczas terapii Hypericum należy unikać promieni UV, robić co jakiś czas przerwy w zażywaniu naparu, oraz nie łączyć go z lekami, z którymi wchodzi w szkodliwe interakcje. Dziurawiec, prawidłowo stosowany w samoleczeniu, pomoże zwalczać depresję oraz inne zaburzenia pracy organizmu. Warto go wypróbować, a z pewnością doceni się jego niezwykły wpływ na nastrój i zdrowie!